Zobu higiēna
Skaisti un veseli zobi ļauj cilvēkam justies droši un pašpārliecināti. Lielākā daļa mutes dobuma problēmu sākas tieši nepietiekamas zobu higiēnas dēļ. Diemžēl regulāra zobu tīrīšana un dažādu papildlīdzekļu izmantošana zobu kopšanā negarantē 100% aplikuma noņemšanu.
Zobu higiēna ir standarta procedūra, ko piedāvā gandrīz katra zobārstniecības klīnika. Ir svarīgi, lai zobakmens tiktu noņemts pilnībā, tas prasa rūpīgu speciālista pieeju un laiku. Profilakses nolūkos zobu higiēnu ir nepieciešams veikt vismaz reizi gadā (vēlams reizi pusgadā).
Regulāri apmeklējot zobu higiēnistu, jūs rūpējieties par to, lai jūsu smaganas un zobi būtu skaisti un veseli.
Pusstundu pēc procedūras veikšanas nav ieteicams ēst vai dzert. Diennakti pēc procedūras nevajadzētu lietot uzturā produktus, kuri krāso zobus (piemēram, mellenes, melnu kafiju, sarkanvīnu u.c.).
Starp zobiem un pie smaganām ir vietas, kurām mājas apstākļos ir grūti vai pat neiespējami piekļūt. Vietās, kur regulāri paliek uztura atliekas, zobu aplikums mineralizējas un pārvēršas par zobakmeni. Zobu aplikums un zobakmens apdraud gan zobu, gan smaganu veselību. Liels mikroorganismu daudzums to sastāvā rada labvēlīgu vidi kariesa un gingivīta (smaganu iekaisuma) attīstībai. Tāpēc profesionālu zobu higiēnu ir ieteicams veikt reizi pusgadā.
Zobu profesionāla higiēna parasti aizņem ap 1 stundu.
Zobu higiēnists ir speciālists, kurš, izmantojot jaunus materiālus un tehnoloģijas, veic pilnu mutes dobuma higiēnu jeb tīrīšanu, kā arī dod padomus, ar kādiem līdzekļiem un tehniku var veiksmīgi tikt klāt grūti aizsniedzamām vietām un uzlabot mutes dobuma higiēnu.
Profesionāla zobu higiēna sevī ietver sekojošus etapus:
- Zobakmens noņemšana. Zobakmens noņemšana ir galvenā zobu higiēnas sastāvdaļa. Tā aizņem visvairāk laika. Higiēnists noņem zobu aplikumu, virssmaganu un zemsmaganu zobakmeni. Aplikuma un zobakmens noņemšanai izmanto ultraskaņu, rokas instrumentus un sodas strūklu. Ārsts vai higiēnists kombinē šīs metodes pēc vajadzības katrā konkrētā gadījumā.
- Pigmenta noņemšana. Dažādu ārējo faktoru un pārtikas produktu ietekmē uz zoba emaljas var veidoties pamanāms pigments, kurš pasliktina zobu vizuālo izskatu. Pigmenta noņemšanai tiek izmantotas speciālas abrazīvas pastas un sodas strūklas aparāts – tehnoloģijas pamatā ir ūdeni un sodas daļiņas saturošs aerosols, kurš ar liela spiediena palīdzību tiek vērsts uz zobiem, tādējādi noņemot aplikumu, pigmentu un mīkstu zobakmeni. Ar šo metodi perfekti var iztīrīt zobu starpas. Pēc pigmenta noņemšanas zobi ir atkal savā dabiski baltā krāsā.
- Fluora preparātu aplikācija. Pēc aplikuma, pigmenta un zobakmens noņemšanas zobu higiēnists apstrādā zobu emalju ar fluoru saturošiem preparātiem profilakses nolūkos. Fluora preparāti nodrošina zobu aizsardzību pret kariesu.