Skip to content

Zobu balināšana

Kafija, tēja, smēķēšana – tie ir tikai daži no galvenajiem iemesliem, kāpēc zobi mēdz zaudēt savu dabiski balto krāsu. Palīdzēt var zobu higiēnists, notīrot zobakmeni un pigmentu. Taču, ja vēlamies baltākus zobus par to dabisku toni, tad ir jāveic zobu balināšana. Ikviens no mums vēlas skaistus baltus zobus. Par laimi, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, mēs ātri un vienkārši varam to panākt 1-2 vizīšu laikā.

Eksistē divu veidu zobu balināšana – balināšana zobārsta kabinetā un balināšana mājas apstākļos.

Izvēloties sev piemērotāku zobu balināšanas veidu, ir svarīgi ievērot dažus nosacījumus. Pirms zobu balināšanas ir obligāti jākonsultējas ar savu zobārstu, jo ir gadījumi, kad šo procedūru veikt nav ieteicams.

Kādos gadījumos zobu balināšana nav ieteicama?

Zobu balināšanu nevajadzētu veikt gadījumos, ja kādam no priekšējiem zobiem ir mākslīgas zobu konstrukcijas, piemēram, plombas vai zobu protēzes. Balināšanas laikā tās nav iespējams padarīt gaišākas un gala rezultātā zobu krāsa var būt atšķirīga. Tāpat arī nav ieteicams veikt zobu balināšanu pacientiem ar izteiktu zobu jutīgumu, plānu emalju, smaganu iekaisumu vai pastiprinātu jutīgumu pret medikamentiem, sauli vai daudziem pārtikas produktiem.

Ārstam ir jāizvērtē jūsu vēlmes un mutes dobuma veselības stāvoklis. Zobu balināšanu var veikt tikai tādā gadījumā, ja zobi un smaganas ir pilnīgi veselas. Pirms balināšanas ir jāveic kariesa ārstēšana un mutes dobuma higiēna.

Ņemiet vērā, ka zobu balināšanas efektivitāte katram cilvēkam var atšķirties. Ja zobiem ģenētiski nav raksturīgs izteikts baltums, tad arī pēc procedūras tie neiegūs perfekti baltu toni. Precīzi prognozēt zobu krāsu, ko varēs iegūt pēc balināšanas, nav iespējams.

Zobu balināšana zobārsta kabinetā

Šī procedūra ilgst vidēji 1,5 stundu. Uz pacienta zobiem tiek uzklāts augstas koncentrācijas balinošs līdzeklis un tiek atstāts uz 20 minūtēm. Gēla darbības rezultātā zobi paliek ievērojami gaišāki. Šo procedūru atkārto 2 līdz 3 reizes. 24 stundas pēc balināšanas zobi var būt izteikti jūtīgi. Salīdzinājumā ar balināšanu mājās, zobu balināšanai klīnikā galvenā priekšrocība ir ātri iegūstamais rezultāts un fakts, ka procedūra notiek ārsta uzraudzībā. Ja vajadzīgais tonis tiek iegūts ātrāk, zobārsts var pārtraukt procedūru.

Zobu balināšana mājas apstākļos

Lai pacients pats mājās varētu veikt zobu balināšanu, pirmās ārsta vizītes laikā ir jānoņem nospiedumi balināšanas kapēm. Tās tiek izgatavotas pēc individuāla pasūtījuma zobu tehniskajā laboratorijā.

Pēc kapes izgatavošanas zobārsts izvēlās pacienta zobiem piemērotu balināšanas līdzekli un izsniedz rakstisku atļauju tā iegādei. Pamatā tie ir speciālie balinošie gēli, kuru sastāvā ir ūdeņraža peroksīds. No ūdeņraža peroksīda atbrīvojas skābekļa radikāļi, kas migrē starp emaljas prizmām, iznīcinot molekulas, kuras rada zobu iekšējo pārkrāsošanos.

Pirms gulētiešanas pacients iespiež kapē balinošu gēlu pret zobu ārējām virsmām un ieliek to mutē virsū zobiem.

No rīta kape ir jāizņem, jānomazgā un jāiztīra zobi.

Vienā zobu balināšanas kursā parasti ir līdz 10 balināšanas reizēm, tas nozīmē, ka šī procedūra ir jāveic 10 naktis pēc kārtas.

Svarīgi atcerēties, ka no rīta pēc balināšanas kapes izņemšanas, zobi ir jātīra ne ātrāk kā pēc 30 minūtēm. Pretējā gadījumā, tīrot zobus uzreiz pēc kapes, ir iespējams noberzt augšējo emaljas slāni, padarīt zobus jutīgākus un kaitinot tos.

Parasti šādu veida zobu balināšanu atkārtoti veic reizi 1-2 gados, kad atjaunojas sākotnējais zobu tonis. Pēc zobu balināšanas ir iespējama paaugstināta zobu jūtība, kura mazinās 24 stundu laikā.

Pēc zobu balināšanas procedūras

Pēc zobu balināšanas pirmo diennakti zobiem var būt raksturīgs paaugstināts jūtīgums. Lai to mazinātu, var izmantot zobu pastas jūtīgiem zobiem vai fluoru saturošus preparātus.

Ir jāņem vērā, ka zobu balināšanas rezultātā nevar iegūt gaišākas mākslīgas zobu konstrukcijas, piemēram, plombas, kroņus vai cita veida zobu protēzes.

2 nedēļas pēc procedūras ir ieteicams izvairīties no smēķēšanas un zobus krāsojošas pārtikas lietošanas, piemēram, kafijas, tējas, sarkanvīna, biešu, melleņu u.c.

Par mums

Zobārstniecības klīnika ‘Santas zobārstniecība’ darbu sāka 2002. gadā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas telpās.

2020. gadā pēc 6 gadu pieredzes apmaiņas klīnika ir atsākusi darbību jaunās, modernās telpās Āgenskalnā, Bāriņu ielā 10.

SEKO