Implantoloģija
Kas ir zobu implanti?
Zoba implants ir mākslīgs zoba saknes aizvietotājs. Tos ražo no titāna un cirkonija sakausējuma. Implanti ir bioloģiski saderīgi ar cilvēka audiem, tāpēc pēc kāda laika tie pilnībā ieaug žokļa kaulā. Vizuāli zoba implants izskatās pēc nelielas skrūves, ko ievieto žokļa kaulā. Pēc 2-4 mēnešiem, kad implants ir ieaudzis kaulā, uz tā fiksē zoba kroni, tiltu vai izņemamu protēzi. Mūsdienu tirgū ir pieejami dažādu veidu implanti.Mēs strādājam ar visā pasaulē pazīstamiem (“Straumann”, “ETK” u.c.) zobu implantiem.
Galvenās zobu implantu priekšrocības ir iespēja restaurēt nozaudēto zobu, neaiztiekot un neslīpējot blakusesošos zobus. Tie ir viegli kopjami un ļoti izturīgi, kā arī nerada nekāda veida diskomfortu, ēdot, dzerot vai runājot.
Pēc dabīgā zoba zaudēšanas ir ļoti svarīgi savlaicīgi ievietot zoba implantu, jo žokļa kauls nesaņem pietiekamu slodzi un ar laiku tā apjoms sāk samazināties, kas noved pie sakodiena deformācijas un sejas asimetrijas. Zobu zaudējums noved pie sejas vertikālas dimensijas samazināšanas (cilvēks sāk izskatīties vecāks). Mainās sakodiens, kas apgrūtina ēdiena sakošļāšanu, radot diskomfortu un nepilnvērtīgu barības sagremošanu. Blakusesošie zobi sāk migrēt, tiecoties pēc sakodiena; tie sagāžas un izvelkas, veidojas spraugas starp zobiem.
Zobu implantu ievietošanas procedūra
No sākuma pacients tiek pierakstīts uz pirmo zobārsta konsultāciju, tās laikā ārsts veic pilnu mutes dobuma apskati. Pacients saņem vispārēju informāciju par zobu implantiem. Tālāk pacients saņem nosūtījumu uz 3D rentgenu (kompjūtertomogrāfiju). Kompjūtertomogrāfija (konusa stara datortomogrāfija) palīdz zobārstam gūt priekšstatu par zobu stāvokli un žokļa kaula anatomiju, un kvalitāti. Ārsts var izmērīt kaula apjomu vertikālā, horizontālā un sagitālā plaknē. Tas palīdz noteikt optimālu implanta diametru, garumu un formu. Pacientam tiek sniegta informācija par operācijas gaitu un rekomendācijas pēcoperācijas periodam. Ja pacientam ir nepietiekams kaula vai kaula un mīksto audu apjoms implanta ievietošanai un estētikas sasniegšanai, tad pirms implantācijas tiek veikta audu apjoma palielināšanas (augmentācijas) procedūra. Dažreiz augmentāciju var veikt vienlaicīgi ar implanta ievietošanu.
Tālāk seko implanta ievietošanas operācija. Zobu implantācija ir ātra (aizņem apmēram 20 min) un nesāpīga procedūra. Tā tiek veikta zem vietējās anestēzijas. Blakusesošie zobi netiek skarti. Procedūras laikā zobārsts-implantologs atsedz smaganu un ar speciālu urbi sagatavo vietu implantam. Implants tiek ieskrūvēts kaulā un brūce slēgta ar šuvēm pilnībā vai daļēji, atstājot vietu smaganu formētājam, kuru var redzēt mutes dobumā pēc operācijas. Šuvju noņemšanu parasti veic 1 nedēļu pēc procedūras.
Uz implantiem balstītu protēžu kopšana ir līdzīga dabīgu zobu kopšanai.
Dzīšanas fāze katram cilvēkam norit individuāli, vidēji tie ir 2 līdz 4 mēneši augšžoklim un 1 līdz 2 mēneši apakšžoklim. Ja tika veiktas papildus procedūras, tad dzīšanas periods var būt līdz 9 mēnešiem. Dzīšanas laikā pacients var lietot pagaidu protēzi, kas palīdz atjaunot estētiku. Ja smagana operācijas laikā tika aizšūta pilnībā, tad pirms protezēšanas implants ir jāatsedz. Kad smagana implantācijas vietā ir sadzijusi un implants ir ieaudzis kaulā, zobārsts uzsāk protezēšanu jeb mākslīgu zobu izgatavošanas procesu. Ārsts paņem nospiedumus un sūta tos uz zobu tehnisko laboratoriju. Laboratorijā zobu tehniķi modelē protēzi. Kad protēze ir gatava, tad zobārsts to cementē vai pieskrūvē pie zobu implantiem. Protezēšanai parasti ir nepieciešanas 4 vizītes pie zobārsta ar 2-4 darba dienām to starpā.