Skip to content

Protezēšana

Gadījumos, kad cilvēkiem ir nācies zaudēt savus dabīgos zobus, zobu protezēšana ir lielisks risinājums, lai atjaunotu estētiku un funkciju.

Zobu protēžu veidi

Ir divi zobu protēžu veidi – neizņemamas zobu protēzes (venīri, onlejas, kroņi un tilti) un izņemamas zobu protēzes (zobu plates).

Visdabiskākos ir rezultātus ir iespējams panākt ar neizņemamām zobu protēzēm. Pēc zobu restaurācijas tās paliek mutes dobumā un tās nav kustīgas. Tieši tāpēc šī protēžu metode pacientiem prasti ir komfortablāka un nav jāuztraucas, ka protēze ēšanas vai smaidīšanas laikā varētu izkustēties no vietas.

Zobu kroņi (neizņemamā zobu protēze)

Kroņi ir nepiečiešami, ja zoba audu bojājums ir sasniedzis 50% no dabīga zoba kroņa apjoma. Mēs piedāvājam dažādus kroņu veidus – plastmasas zobu kroņi, stiklašķiedru zobu kroņi, lietie jeb metāla zobu kroņi, keramikas zobu kroņi, metālkeramikas zobu kroņi, galvanokeramikas zobu kroņi un cirkonija zobu kroņi.

Zobu tilti (neizņemamā zobu protēze)

Zobu tilti ir labs risinājums, ja cilvēks ir zaudējis vienu vai vairākus zobus, kas atrodas blakus, pie nosacījuma, ka blakusesošie zobi nav intakti (veseli). Tilts ir konstrukcija, kura tiek fiksēta uz diviem defektu norobržojošiem zobiem. Galvenās zobu tilta priekšrocības: tā izgatavošanai nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, tilts nav izņemams, protezēšana neaizņem daudz laika.

Zobu tilta izgatavošanai ir nepieciešams no 2 dienām līdz 3 nedēļām.

Procedūras norise

Pēc vizītes, kuras laikā zobārsts un pacients vienojas par zobu tilta izgatavošanu, zobārsts noslīpē zobus, noņem nospiedumus, izmodelē un uzliek pagaidu kroņus. Daudzi cilvēki mēdz uztraukties par to, ka blakus esošie zobu tiek noslīpēti. Taču uztraukumam nav pamata, jo tiek noslīpēta pavisam plāna zoba kārta, un tas parasti neizraisa nekādu diskomfortu vai sāpes. Nākošās vizītes laikā pacientam tiek pielaikots zobu tehniskā laboratorijā izgatavots karkass vai gatavs darbs. Tilta izgatavošanai ir nepieciešamas no 2-4 vizītēm. Kad tilta izgatavošana tiek pabeigta, to cementē. Tiltu kalpošanas ilgums ir individuāls un parasti variē no 10-15 gadiem.

Zobu plates (izņemamā zobu protēze)

Galvenā izņemamo zobu protēžu priekšrocība ir to cena. Tās nav nepieciešams piestiprināt, līdz ar to tās ir ievērojami lētākas par neizņemamām protēzēm.

Mūsu klīnikā ir iespējams izgatavot gan parciālas jeb daļējas, gan totālas zobu plates. Totālas zobu protēzes tiek izgatavotas gadījumos, kad žoklī vairs nav palicis neviens zobs. Totālas protēzes fiksācijas pamatā ir piesūkšanās pie mutes dobuma gļotādas. Savukārt, parciālas zobu protēzes izgatavo tad, kad žoklī ir vismaz viens zobs. Palikuši dabīgi zobi ar skavu palīdzību palīdz noturēt parciālu protēzi mutē.

Šādu protēžu izgatavošanai parasti ir nepieciešamas 2 līdz 4 vizītes un kopumā tas var aizņemt no 3-4 nedēļām.

Procedūras norise

Pirmās vizītes laikā ārsts noņem nospiedumus, tālāk zobu tehniskā laboratorija izgatavo protēzi. Izgatavošanas procesā zobārsts pielaiko topošo protēzi, lai novērstu kļūdas un neprecizitātes izgatavošanas procesā. Pēc protēzes nodošanas parasti ir nepieciešams veikt korekcijas līdz brīdim, kad pacients pierod pie protēzes un vairs neizjūt diskomfortu.

Par mums

Zobārstniecības klīnika ‘Santas zobārstniecība’ darbu sāka 2002. gadā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas telpās.

2020. gadā pēc 6 gadu pieredzes apmaiņas klīnika ir atsākusi darbību jaunās, modernās telpās Āgenskalnā, Bāriņu ielā 10.

SEKO